Gdzie wyrzucić zużyte monitory komputerowe?

Monitory komputerowe mogą być użytkowane w gospodarstwie domowym lub w przedsiębiorstwie. To właśnie miejsce ich użytkowania daje nam informację w jaki sposób będziemy je utylizować, gdy już będą poddawane wymianie albo uszkodzą się podczas eksploatacji.

W przypadku gospodarstw domowych zużyty monitor można oddać do PSZOK, czyli punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Są to miejsca na terenie gminy, w którym mieszkańcy, bez żadnej opłaty, mogą pozostawiać odpady komunalne zebrane w sposób selektywny. Innym rozwiązaniem jest zawiezienie monitora do sklepu RTV/AGD, gdzie przy okazji zakupu nowego sprzętu można pozostawić stary. Trzeba nadmienić, że placówki handlujące komputerami w swoich obowiązkach mają przyjmowanie takiego sprzętu.

Inaczej sprawa się ma w przypadku przedsiębiorstw. Jeżeli podczas zamawiania nowego sprzętu nie zapewnią sobie w umowie odebrania sprzętu starego, to wówczas muszą nadać mu stosowny kod odpadu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów i przekazać do uprawnionego podmiotu.

Mając na uwadze fakt, iż monitory komputerowe zawierają elementy niebezpieczne i należą do grupy odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych kwalifikujemy je pod kodem 16 02 13*.

Jeżeli jesteś zainteresowany uregulowaniem zasad selektywnego zbierania odpadów lub segregacji odpadów komunalnych w swoim przedsiębiorstwie, to skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy lub zadzwoń pod numer tel. 536 744 998. Pracujemy w godzinach 8:00 – 17:00.

Podobne wpisy