Ocena zagrożenia wybuchem stanowisk ładowania wózków elektrycznych
Wózki jezdniowe zasilane akumulatorami zazwyczaj są zasilane akumulatorami kwasowo – ołowiowymi. Stanowiska do ładowania takich akumulatorów powinny mieć wydzielone stanowisko ładowania, tzw. strefę ładowania. Nie jest wymagane oddzielne pomieszczenie. Strefa może znajdować się w hali, w której wózki pracują. Należy jednak pamiętać, że bez względu czy strefa ładowania jest w odrębnym pomieszczeniu czy na hali, powinna zostać poddana ocenie zagrożenia wybuchem w celu stwierdzenia:
- czy planowany lub istniejący system organizacji takiego stanowiska będzie lub jest odpowiednio przygotowany,
- czy planowane lub istniejące wyposażenie stanowiska nie stworzy lub stwarza zagrożeń, w tym nie zainicjuje wybuchu,
- czy planowana lub istniejąca wentylacja pomieszczenia, w którym będzie lub jest zlokalizowana strefa ładowania wózków jest odpowiednia.
Wykonana ocena zagrożenia wybuchem pozwala na określenie wymagań dla strefy ładowania akumulatorów wózków oraz wskazania stref wybuchowych lub bezpieczeństwa w trakcie ładowania i eksploatacji wózków, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Pozwala również stwierdzić czy wymagane jest stworzenie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem, czy też nie.
W ramach naszej usługi wykonamy ocenę zagrożenia wybuchem dla stanowisk ładowania akumulatorów do wózków widłowych zgodnie z wymaganiami przepisów i norm obejmujących to zagadnienie.
Należy pamiętać, że zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 Nr 109, poz. 719), istnieje prawny obowiązek opracowania oceny zagrożenia wybuchem dla obiektów, w których może dojść do powstania atmosfery wybuchowej. Jednym z takich obiektów są stacje ładowania akumulatorów trakcyjnych używanych w wózkach widłowych oraz pojedyncze punkty ładowania akumulatorów trakcyjnych.
Pamiętaj.
Ocena zagrożenia wybuchem jest czymś innym niż ocena ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej. Częste są przypadki mylenia tych ocen, co prawdopodobnie jest związane z zapisem §37 ust. 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, który to pozwala zawrzeć w jednym dokumencie ocenę zagrożenia wybuchem i ocenę ryzyka. Trzeba jednak pamiętać, że ocenę ryzyka związanego z możliwością wystąpienia w miejscach pracy atmosfery wybuchowej wykonujemy po stwierdzeniu, że takie zagrożenie występuje. To zaś możemy stwierdzić wykonując najpierw ocenę zagrożenia wybuchem. Zachowanie kolejności ocen pozwala na minimalizację dokumentacji w przypadku, gdy ocena zagrożenia wybuchem nie wykaże takich zagrożeń.
Zapytaj o ofertę.
Powody, dla których warto rozważyć współpracę z nami:
Dostęp do specjalistów
Dopasujemy do Państwa potrzeb osoby o wymaganych kwalifikacjach i umiejętnościach.
Profesjonalne podejście
Oferujemy spersonalizowane propozycje od wykwalifikowanych specjalistów.
Wysoka jakość pracy
Poświęcimy Państwa projektowi całą naszą uwagę, oferujemy jakość jakiej potrzebujecie.
Oszczędność kosztów
Możecie Państwo skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia bez poświęcania własnych zasobów wewnętrznych.