SPRZĘT ELEKTRYCZNY – PROCEDURA BADAŃ OKRESOWYCH.
Użytkowanie sprzętu elektrycznego w miejscu pracy niesie za sobą liczne korzyści — zwiększa efektywność i wygodę wykonywania zadań. Jednak z jego stosowaniem wiążą się także konkretne obowiązki pracodawcy, wynikające z przepisów Kodeksu pracy oraz aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązki pracodawcy – zgodność z przepisami
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia utrzymania sprzętu elektrycznego w należytym stanie technicznym, a także do przeprowadzania jego okresowych badań i kontroli.
W celu spełnienia tych wymagań należy wdrożyć odpowiednie procedury, które obejmują:
- standardowe kontrole okresowe,
- specjalne inspekcje w przypadku modyfikacji, uszkodzeń, wypadków lub innych sytuacji mogących wpłynąć na bezpieczeństwo.
Wyniki badań powinny być rejestrowane i przechowywane przez minimum 5 lat – zgodnie z przepisami prawa.
Badanie elektronarzędzi cennik
W przeszłości badanie elektronarzędzi odbywało się zgodnie z normą PN-E-08400-10:1988, która jednak została już oficjalnie wycofana. Proces ten był kosztowny, zwłaszcza dla dużych firm, które posiadały znaczną liczbę urządzeń wykorzystywanych w trudnych warunkach. Obecnie obowiązują nowe standardy, uwzględniające również elektronarzędzia akumulatorowe.
Badanie elektronarzędzi protokół
Kluczowym elementem skutecznych działań kontrolnych jest standaryzacja protokołu badania. Opisanie i wdrożenie jednolitego procesu pozwala:
- rzetelnie ocenić stan techniczny sprzętu,
- przewidywać koszty konserwacji i wymiany,
- skutecznie planować działania serwisowe,
- usprawnić zarządzanie sprzętem roboczym (elektronarzędziami).
Najważniejsze zasady
- Nie korzystamy z wycofanej normy PN-E-08400-10:1988.
- Stosujemy aktualne przepisy i nowoczesne metody badań.
- Zadbana dokumentacja i procedura = niższe ryzyko, większe bezpieczeństwo, niższe koszty.
Potrzebujesz pomocy w opracowaniu procedury dla swojej firmy?
Napisz do nas – przygotujemy indywidualne rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.
Badanie elektronarzędzi podstawa prawna.
Akty prawne regulujące wymagania związane z okresowymi kontrolami elektronarzędzi.
- Art. 215, art. 218 – Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24, poz. 141, t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465).
- § 41, 57 – Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 Nr 129, poz. 844, t.j. Dz.U. 2003 Nr 169, poz. 1650).
- § 27, 28 i 29 – Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. 2002 Nr 191, poz. 1596).
Najczęściej zadawane pytania (FAQ):
Przeglądy i konserwację elektronarzędzi wykonuje się zgodnie z wytycznymi instrukcji obsługi dostarczonej przez producenta, w niektórych przypadkach przepisy określają dodatkowe wymagania. Ponadto ważne jest opracowanie instrukcji przeglądów sprzętu, która uwzględni warunki w jakich sprzęt jest użytkowany.
Tak. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Warunki w jakich wykorzystywany jest sprzęt roboczy znacznie odbijają się na ich stanie technicznym. W zależności od warunków pracy czasookres może być skrócony albo wydłużony.
Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest podstawowym obowiązkiem. Ponadto badania:
1) Pozwalają wcześnie wykryć narzędzia nadające się do wycofania lub serwisu;
2) Ułatwiają planowanie zakupów i konserwacji;
3) Umożliwiają podjęcie decyzji o sprzedaży sprzętu przy 50% zużycia, co pozwala uniknąć kosztów utylizacji, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na zakup nowego sprzętu..
Tak. Nowa norma przewiduje badania.