UPAŁY – TEMPERATURA W POMIESZCZENIACH PRACY.
Obecne upały oraz warunki pracy skłaniają wielu pracowników do zadawania pytania: jaka jest maksymalna temperatura, w której musimy pracować?
Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta. W trakcie rozmów z pracownikami przewija się temperatura 30OC. Oczywiście taki parametr jest ustalony, jednak dotyczy on pracowników młodocianych wykonujących prace w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C i wilgotność względna powietrza przekracza 65%. Określono go w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. 2023 poz. 1240).
Jak widać jeżeli w pomieszczeniu biurowym będzie pracował pracownik młodociany, to pracodawca musi zapewnić aby temperatura w tym pomieszczeniu nie przekraczała 30°C i wilgotność względna powietrza nie przekracza 65%. A pozostali pracownicy? No cóż, jeżeli chodzi o pozostałych pracowników wykonujących pracę w pomieszczeniach biurowych to pozostaje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), które wskazuje:
– w § 15. Ust. 1., że „Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić (…) odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.
– w § 30. , że „W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K).”
Jak widać wszyscy, którzy oczekują zapisu mówiącego o klimatyzacji w pomieszczeniach biurowych, mogą czuć się zawiedzeni. Wszystko zależy od pracodawcy i jego podejścia do wydajności i dobrostanu pracowników, również w aspekcie ewentualnych zysków i strat.
Jest jednak światełko dla pracowników którzy wykonują pracę w pomieszczeniach w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 °C. Otóż zgodnie z przywołanym wyżej rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp, a precyzyjnej zapisami zawartymi w załączniku nr 3, w rozdziale 6, w § 37 i 38: pracodawca zapewnia łatwo dostępne pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku pracowników, jeżeli wymaga tego ich bezpieczeństwo i zdrowie, w szczególności gdy praca wykonywana jest w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 °C (303 K). W pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku należy zapewnić przynajmniej dwukrotną wymianę powietrza w ciągu godziny oraz pomieszczenia te powinny być klimatyzowane.
Jak widać ogólne przepisy bhp dokładnie precyzują wymagana dla pomieszczeń pracy, w których temperatura spowodowana procesami technologicznymi jest stale wyższa niż 30 °C. Dzięki czemu pracownicy wykonujący pracę w takich warunkach mają zapewniony odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu. Brak takiego pomieszczenia może wiązać się karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł, zgodnie z Art. 283. § 1. Kodeksu pracy.
CO Z PRACOWNIKAMI WYKONUJĄCYMI PRACĘ W POMIESZCZENIACH BIUROWYCH?
Wobec braku określenia optymalnej temperatury w pomieszczeniach biurowych, istnieje możliwość zastosowania w zakresie utrzymania pomieszczeń pracy, zapisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225), które rozpatrujemy w związku z zapisami § 3 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Można uznać, że określone w § 134 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych temperatura obliczeniowa ogrzewanych pomieszczeń, dla pomieszczeń pracy biurowej, tj. 20°C, odpowiada w przybliżeniu optymalnej temperaturze w tych pomieszczeniach pracy. Oczywiście w okresie letnim, gdy pracownicy lżej się ubierają, temperatura powinna być jednak nieco wyższa (22-28°C), dająca różnicę temperatur wewnętrznej i zewnętrznej w zakresie 5-7°C (nie będzie powodować przeziębienia pracowników i w konsekwencji absencji chorobowej). Górna wartość 28°C, jest wartością z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r., Nr 60, poz. 279 z późn. zm). Przekroczenie tej wartości zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikom napojów. Jednak jest to parametr, który można wziąć pod uwagę.