Ocena zagrożenia wybuchem, a ocena ryzyka wystąpienia atmosfery wybuchowej
Ocena zagrożenia wybuchem oraz ocena ryzyka związanego z wystąpieniem atmosfery wybuchowej są dwoma odrębnymi procesami, choć często bywają mylone. Błędne utożsamianie tych ocen może wynikać z zapisów zawartych w §37 ust. 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przepisy te umożliwiają bowiem połączenie obu ocen w jednym dokumencie. Takie łączenie dopuszcza również §7 ust.4 rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej.
Różnica między oceną zagrożenia wybuchem a oceną ryzyka
Choć przepisy dopuszczają połączenie obu ocen w jednym dokumencie, warto pamiętać, że mają one odmienny charakter i pełnią różne funkcje w procesie zapewniania bezpieczeństwa wybuchowego.
Ocena zagrożenia wybuchem to proces realizowany przez specjalistę (np. z Sekura Medio), którego celem jest identyfikacja i analiza miejsc, w których może dojść do powstania atmosfery wybuchowej, a także określenie warunków, w jakich może nastąpić zapłon.
Obejmuje ona wskazanie pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych, w których istnieje zagrożenie wybuchem, wyznaczenie odpowiednich stref zagrożenia wybuchem, opracowanie graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej oraz identyfikację potencjalnych źródeł zapłonu.
W efekcie ocena zagrożenia wybuchem pozwala na określenie, gdzie i w jakich okolicznościach mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska, a tym samym umożliwia wdrożenie odpowiednich środków zapobiegawczych i ochronnych.
➡️ Ważne: Po uzyskaniu wyników tej oceny warto zadać sobie kluczowe pytanie: Co można zrobić, aby zagrożenie wybuchem wyeliminować lub zminimalizować? Takie podejście pozwala nie tylko poprawić bezpieczeństwo pożarowe i BHP, ale także znacząco ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.
📌 [Więcej o ocenie zagrożenia wybuchem dla stanowisk ładowania akumulatorów]

Niedawna realizacja dla AMD EUROPE sp. z o.o.
Wykonaliśmy ocenę zagrożenia wybuchem dla stanowisk ładowania akumulatorów. Usługa zapewniła potwierdzenie bezpiecznych warunków eksploatacji stacji.
Ocena ryzyka wystąpienia atmosfery wybuchowej to kompleksowy proces przeprowadzany przez pracodawcę w celu zidentyfikowania i oceny zagrożeń związanych z możliwością pojawienia się atmosfery wybuchowej w miejscu pracy. Celem tego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz wdrożenie odpowiednich środków ochronnych. Ocena ryzyka obejmuje nie tylko bezpośrednie miejsca pracy, ale również te, które są z nimi połączone (np. przez otwory), jeśli istnieje możliwość przedostania się tam atmosfery wybuchowej.
Na podstawie tej oceny pracodawca wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w miejscach, gdzie atmosfera wybuchowa może występować w ilościach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu, zapewniając właściwy nadzór i ochronę pracowników
➡️ Ważne: Ocena ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej przeprowadzana jest dopiero wtedy, gdy stwierdzono istnienie atmosfery wybuchowej. To właśnie ona stanowi podstawę do sporządzenia dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem, który jest wymagany przepisami prawa.
Kolejność działań
Zachowanie odpowiedniej kolejności ocen ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia nadmiarowej dokumentacji. Jeśli bowiem ocena zagrożenia wybuchem nie wykaże potencjalnych zagrożeń, wówczas nie ma potrzeby sporządzania oceny ryzyka atmosfery wybuchowej lub jeżeli zdecydujesz ją zrobić wykaże, że takie ryzyko nie występuje. Taki model postępowania pozwala na optymalizację procesu dokumentacyjnego oraz uniknięcie zbędnych analiz i kosztów późniejszej eksploatacji.
📌„sprawdź ofertę Sekura Medio dla stanowisk ładowania akumulatorów”.
Przykład praktyczny
Dobrym przykładem są tutaj stanowiska ładowania akumulatorów wózków widłowych i zagrożenia występujące podczs tego procesu. Aby bezpiecznie je użytkować należy przed rozpoczęciem użytkowania lub w wielu przypadkach podczas eksploatacji stacji, wykonać ocenę zagrożenia wybuchem. Tak w pierwszej kolejności wykonuje się ocenę zagrożenia wybuchem, aby określić, czy podczas ładowania akumulatorów powstają mieszaniny gazów (tutaj wodoru), które mogą stworzyć atmosferę wybuchową. Dopiero w przypadku potwierdzenia takiego zagrożenia przeprowadza się ocenę ryzyka, uwzględniając możliwe źródła zapłonu oraz środki zapobiegawcze.
📌Uwaga: pamiętaj aby po otrzymaniu wyników Oceny dla stanowiska ładowania akumulatorów zastanowić się, czy istnieje sposób aby spowodować aby zagrożenie wybuchem nie występowało. Jako firma doradcza zawsze staramy się odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić aby zagrożenia wybuchem nie było lub je zminimalizować. Takie podejście pozwala obniżyć koszty inwestycji oraz kosztów eksploatacji stanowisk ładowania akumulatorów (np. koszty urządzeń ATEX, koszty przeglądów urządzeń ATEX, kosztów energii użytej na zasilanie instalacji zabezpieczających itp.) oraz sporządzenia, aktualizacji i wykonywania zaleceń Dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem).
Jak postępować, aby dowiedzieć się co trzeba zrobić w zakresie ochrony przeciwpożarowej?
Aby dowiedzieć się, co należy zrobić w zakresie ochrony przeciwpożarowej lub BHP, warto rozpocząć od rzetelnej oceny obecnego stanu posiadanej infrastruktury. Pomoże to nam na uzyskanie wiedzy jakie musimy spełnić przepisy i jakie wdrożyć procedury. Najlepszym krokiem jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu ppoż., który pozwoli zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości oraz wskazać konkretne działania do wdrożenia.
Podsumowanie
Właściwe podejście do oceny zagrożenia wybuchem i oceny ryzyka jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach pracy. Rozdzielenie tych procedur oraz zachowanie ich kolejności pozwala uniknąć błędów interpretacyjnych, zapewniając jednocześnie zgodność z obowiązującymi przepisami.
„sprawdź ofertę Sekura Medio dla stanowisk ładowania akumulatorów”.
❓ Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – Ocena zagrożenia wybuchem
Tak. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. 2010 Nr 109, poz. 719), obowiązek wykonania oceny zagrożenia wybuchem dotyczy każdego obiektu, w którym może powstać atmosfera wybuchowa. Dotyczy to m.in. stanowisk ładowania akumulatorów trakcyjnych, takich jak stacje ładowania wózków widłowych.
Ocena powinna być wykonana przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji lub stanowiska, a także po każdej modernizacji, rozbudowie lub zmianie technologii, które mogą wpłynąć na występowanie atmosfery wybuchowej.
Brak aktualnej oceny może skutkować:
1) mandatem lub karą administracyjną nałożoną przez Państwową Straż Pożarną lub PIP
2) nakazem wstrzymania działalności lub eksploatacji urządzeń
3) odpowiedzialnością prawną w razie wypadku, pożaru lub wybuchu
Nie ma sztywno określonego terminu. Ocena powinna być aktualizowana zawsze, gdy zmieniają się warunki techniczne, technologiczne lub organizacyjne, które mogą wpływać na możliwość powstania atmosfery wybuchowej. Wiele firm aktualizację wykonuje razem z aktualizacją Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego