Kod odpadu 16 02 14 – czym jest, jak go klasyfikować i co ma wspólnego z bezpieczeństwem w firmie?


Kod odpadu 16 02 14 – czym właściwie jest?

Rozporządzenie Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów wskazuje, że grupa 16 ma zastosowanie do odpadów, dla których nie dało się przyporządkować odpowiedniej pozycji w grupach od 01 do 15  i od 17 do 20. Przepisy wskazują, że odpady w pierwszej kolejności klasyfikuje się w grupie według źródła powstawania. Jeżeli jednak nie da się przyporządkować do wskazanej w katalogu grupy źródła powstania, wówczas należy przypisać kod kończący się na 99 (inne nie wymienione odpady).

Rodzaj odpadów, który kryje się pod kodem 16 02 14, znajduje się w podgrupie 16 02. Podgrupa ta obejmuje odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych. A zatem dotyczy odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jeżeli nasz odpad nie spełnia kryteriów dla grup 16 02 09 do 16 02 13, wówczas przypisujemy mu kod 16 02 14.

kod-odpadu-160214-komputer-bhp

Jakie urządzenia mogą trafić pod kod 16 02 14?

Sprzęt komputerowy:

komputery, klawiatury, myszki komputerowe, tablety, noteboki, laptopy, palmtopy, drukarki, plotery, skanery, zasilacze,

Sprzęt biurowy:

telefony, faxy, telexy, dalekopisy, telefony komórkowe, maszyny do pisania, kserokopiarki, niszczarki dokumentów, kalkulatory, kasy fiskalne, rzutniki,  centrale telefoniczne, itp.

Elektronarzędzia:

wiertarki, wkrętarki, wycinarki, pilarki, inne specjalistyczne narzędzia, itp.

Sprzęt przemysłowy:

kamery przemysłowe, systemy monitorujące, systemy nadawczo ‐ odbiorcze, systemy ppoż., radiostacje, odtwarzacze CD, radia, krótkofalówki, systemy radiowęzłowe, megafony itp.

Sprzęt domowy stosowany w zakładach:

radioodbiorniki, radioodtwarzacze, magnetofony, magnetowidy, anteny satelitarne i telewizyjne,  tunery satelitarne, kamery wideo, itp


Najczęstsze błędy w klasyfikacji odpadów

Przedsiębiorcy często przypisują błędny kod odpadu, co może prowadzić do:

  • nieprawidłowego magazynowania,
  • niezgodności z ewidencją BDO,
  • problemów przy kontroli WIOŚ.

Jak uniknąć błędów i zminimalizować ilość odpadów?


Co ma wspólnego kod odpadu z BHP?


Jak możemy Ci pomóc?


Nie jesteś pewien, czy właściwie klasyfikujesz odpady?


Podsumowanie – o czym pamiętać?


Instrukcja Organizacji Bezpiecznej Pracy przy urządzeniach energetycznych.

Praca przy urządzeniach energetycznych stanowi istotny element wielu branż, od utrzymania sieci energetycznej po obsługę urządzeń energetycznych w zakładach przemysłowych. W każdym z tych przypadków, priorytetem powinno być zawsze bezpieczeństwo. W tym kontekście, Instrukcja Organizacji Bezpiecznej Pracy (IOBP) staje się kluczowym dokumentem, zapewniającym odpowiednią organizację prac związanych z eksploatacją urządzeń energetycznych realizowaną na podstawie instrukcji eksploatacji.

Podobne wpisy